Citroen C-Zero - zero hałasu, zero emisji

2019-07-31 15:51 |

#Elektryczne #Citroen #C-Zero
Citroen C-Zero - zero hałasu, zero emisji

Citroen C-Zero mały miejski samochód z napędem elektrycznym powstający przy współpracy koncernu PSA właściciela marki Citroen z Mitsubishi Motors Corporation. Produkowany od 2010 roku model nie jest aktualnie dostępny w polskiej dystrybucji.

Galeria: Citroen C-Zero

Na rynku obecne są również bliźniacze wersje Citroen-a C-Zero - oferowany pod drugą francuską marką Peugeot iOn oraz japoński pierwowzór - Mitsubishi i-MiEV, który ostatnio świętował dziesięciolecie debiutu.

Citroen C-Zero jest przedstawicielem miejskich samochodów segmentu A. Ogromną zaletą jest pięciodrzwiowe nadwozie typu hatchback mierzące 3 475 mm długości, 1 475 mm szerokości (1 792 mm wliczając lusterka) i 1 610 mm wysokości. Przy rozstawie osi wynoszącym 2 550 wygospodarowano przestrzeń dla czterech pasażerów. W tej konfiguracji bagażnik jest raczej symboliczny - maksymalna długość przewożonych przedmiotów to 56 cm, pojemność - 166 l. Składając tylne siedzenia możemy usykać 860 l przestrzeni bagażowej o długości 123 cm. Kolejny atut miejskiego elektryka to znakomita zwrotność dzięki krótkim zwisom - przedni równy 500 mm, tylny 425 mm. Do miasta - ideał.

Za napęd elektrycznego Citroena C-Zero odpowiada synchroniczny silnik elektryczny z magnesami stałymi o mocy maksymalnej 67 KM (49 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 196 Nm napędzający poprzez bezstopniową przekładnię automatyczną tylną oś.

Energia zasilająca układ napędowy Citroen-a C-Zero zmagazynowana jest w litowo-jonowym akumulatorze o pojemności 16 kWh zapewniając zasięg około 100 km (WLTP).

Citroen C-Zero nie jest demonem szybkości i dynamiki, ale w mieście poradzi sobie znakomicie. Prędkość maksymalna ograniczona jest do 130 km/h, przyspieszenie do setki trwa 15,9 sekundy.

A co z ładowaniem? Pełne naładowanie baterii z domowego gniazdka o napięciu 230 V zajmuje od 6 - 11 godzin. Znacznie szybsze jest ładowanie za pomocą specjalnej stacji ładującej (400 V/125 A) - skracając czas ładowania do 80% w zaledwie 30 minut.

Miejski elektryczny Citroen nie jest aktualnie oferowany na polskim rynku. Artykuł opiera się na specyfikacji na rynek Austrii.

Galeria: Citroen C-Zero

Portal Samochodów Niskiej Emisji

Copyright 2019

Partner techniczny TMNET.PL