Volvo zdradza pierwsze szczegóły elektrycznego XC40

2019-10-02 19:33 |

#Elektryczne #Volvo #XC40 #Zapowiedź
Volvo zdradza pierwsze szczegóły elektrycznego XC40

Do premiery pierwszego całkowicie elektrycznego modelu szwedzkiej marki - Volvo XC 40 pozostały dwa tygodnie. Tymczasem producent zdradza pierwsze szczegóły dotyczące konstrukcji i stylizacji nowej odmiany.

Galeria: Elektryczne Volvo XC40 - design

Konstrukcja samochodu z napędem elektryczny jest zupełnie odmienna od spalinowych odpowiedników. Spod maski znika jednostka napędowa, którą zastępuje jeden lub więcej silników elektrycznych o znacznie mniejszych gabarytach. Pojawia się za to zespoł akumulatorów trakcyjnych. W elektrycznym XC40 akumulator jest zintegrowany z podłogą samochodu nie ingerując w przestrzeń pasażerską czy przedział bagażowy. Pod przednią maską znalazła się niespodzianka - co prawda niewielki 30-litrowy - ale dodatkowy bagażnik.

Wyglądem elektryczne XC40 prawdopodobnie nie będzie znacząco odbiegało od wersji z napędem konwencjonalnym. W przedniej części na pewno zniknie kratka wlotu powietrza, która została zastąpiona zamkniętą zabudową przodu w kolorze nadwozia, w której umieszczono zintegrowane czujniki systemów wspomagających.

Korzenie skandynawskiego designu oparte są na przejrzystości wizualnej i redukcji liczby elementów do niezbędnego minimum. XC40 jest tego doskonałym przykładem. Jego odważna, wyróżniająca się bryła zyska jeszcze bardziej w wersji elektrycznej, która obywa się bez atrapy chłodnicy i rur wydechowych. Nadwozie jest gładkie i pokazuje, jaką drogę obierze nasz design w dobie elektryfikacji

Robin Page - szef ds. Projektowania w Volvo CarsW tylnej części nie znajdziemy rur wydechowych, ponieważ w samochodach elektrycznych są one nie potrzebne. Volvo XC40 w wersji elektrycznej otrzyma nowe wzory felg w rozmiarach 19. i 20. cali, oraz paletę ośmiu kolorów nadwozia kontrastujących z czarnym dachem - w tym opcjonalny metalizowany lakier Sage Green.

Nowością w wersji elektrycznej będzie również nowy dostosowany do elektrycznego źródła napędu interfejs obsługi, w którym znalazł się czytelny wskaźnik poziomu naładowania akumulatorów.

Pierwsze szkice rozpaliły wyobrażenia o nowej odmianie Volvo XC40, jednak producent wciąż nie zdradza szczegółów dotyczących jednostki napędowej. Czym zaskoczy nas elektryczna wersja małego szwedzkiego SUV-a? Dowiemy się najpóźniej za dwa tygodnie.

Galeria: Elektryczne Volvo XC40 - design

Portal Samochodów Niskiej Emisji

Copyright 2019

Partner techniczny TMNET.PL