Pierwszy elektryczny dostawczak - Volkswagen T2 Elektro transporter

2019-10-31 12:01 |

#Elektryczne #Volkswagen #T2 #Elektro transporter #Classic
Pierwszy elektryczny dostawczak - Volkswagen T2 Elektro transporter

Pierwsze samochody elektryczne pojawiły się w latach 70-tych XX wieku, kiedy to przemysł motoryzacyjny szukał alternatywnych źródeł napędu, w związku z kryzysem naftowym. Tak w 1972 roku powstał pierwszy w historii w pełni elektryczny samochód dostawczy, Volkswagen T2 Elektro transporter.

W 1970 roku Volkswagen utworzył centrum prognozowania technologicznego, którego zadaniem było opracowanie zespołu napędowego przyszłości. 10-osobowy zespół dr inż. Adolfa Kalberlaha w ciągu dwóch lat opracował system baterii, przetestował procesory sterujące silnikami i stworzył pierwszego elektrycznego Volkswagena na bazie modelu T2.

Volkswagen T2 Elektro transporter
Volkswagen T2 Elektro transporter


Volkswagen T2 Elektro transporter mógł pokonać około 70 km, a dzięki elektrycznemu zespołowi napędowemu o mocy 23 KM (17 kW) był w stanie rozpędzić się do 70 km/h!

Byliśmy dumni z naszego elektrycznego Transportera. Zdawał się być idealną alternatywą na krótkie trasy: dla służb komunalnych, jako samochód serwisowy czy miejski samochód dostawczy

Adolf KalberlahI taką rolę głównie pełniły elektryczne T2. Do roku 1979 wyprodukowano ok. 150 – 200 elektrycznych transporterów, które trafiały głównie do służb miejskich i nie udało im się przetrwać do dnia dzisiejszego.

Dziś kontynuatorem rozpoczętej 50 lat temu historii jest seria ID, a odzwierciedleniem transportera zaprezentowany w roku 2018 Volkswagen ID Buzz Cargo, nawiązujący stylistyką do T2 napędzany nowoczesną technologią.

Portal Samochodów Niskiej Emisji

Copyright 2019

Partner techniczny TMNET.PL